کوه های جهان

موستاق آتا

موستاق آتا ، پدر کوه برفی ، یکی از محبوب ترین و البته به طور نسبی آسانترین هفت هزار متری ها. به ارتفاع ۷۵۰۹ متر. احتمالا پس از لنین باید این قله را آسانترین هفت هزار متری ها دانست.

پدر کوه برفی

چندین دلیل می توان برای محبوبیت این کوه برشمرد:

  • دسترسی بسیار آسان. تنها پس از چند ساعت پیاده روی از بزرگراه قراقوروم به بیس کمپ کوه دست می یابید.
  • هزینه مجوز نسبتا پایین برای صعود. ۱۱۰۰ دلار برای یک تیم ۱۲ نفری. همچنین معمولا نیازی برای پرداخت هزینه های بیشتر برای مجوز به خاطر افزایش تعداد اعضا تیم نیست.
  • قرار گرفته در یک نقطه زیبای دنیا ، نزدیک به جاده باستانی ابریشم.
  • دلیل اصلی شهرت این کوه البته مسیر راحت از نظر فنی برای صعود و خطرات نسبی کم آن می باشد. البته باید توجه داشت که در ارتفاع بالا هیچ فعالیتی آسان نیست. به طور نمونه در سال ۲۰۰۲ تنها ۱۸% از تلاشهای انجام شده در کوه با موفقیت به پایان رسیدند.

اولین تلاشها

اولین تلاش برای صعود به موستاق آتا در سال ۱۸۹۴ صورت گرفت. در آن سال یک کاشف به نام سون هدین سعی کرد تا سوار بر پشت یک یاک به قله صعود کند! یاک تلف شد. در سالهای ۱۹۰۰ ، ۱۹۰۴ ، ۱۹۴۷ هم تلاشهای دیگر بر روی کوه صورت گرفت. در نهایت قله در سال ۱۹۵۶ توسط یک تیم بزرگ چین – شوروی صعود شد. بلتسکی سرپرست رسمی تیم بود که از مسیر غربی به قله رسیدند.

مسیرها

دو مسیر در سمت غربی کوه وجود دارد. مسیر نرمال ، که در سمت در شمالی ترین قسمت شیبهای برفی و یخچالهای این جبهه قرار دارد. این یک مسیر مستقیم بدون دشواری فنی می باشد. یک یخشار در بین ۵۵۰۰ تا ۶۱۰۰ وجود دارد که گاها در آن شکافهای یخی شکل می گیرند. اما عموما به خطر است.

موستاق آتا
مسیر کالاژانگ در راست و مسیر استاندارد در چپ

یک مسیر دیگر در قسمت جنوبی تر که بسیار کمتر استفاده می شود. این مسیر قدری طولانی تر، اما به همان آسانی می باشد. برخی می گویند که خطر شکاف در این مسیر کمتر می باشد. اما به دلیل قدری سختی در پیدا کردن مسیر معمولا ندرتا استفاده می شود. این مسیر از قله فرعی به نام کالاژانگ می گذرد. به همین دلیل گاها مسیرکالاژانگ هم خوانده می شود. این دو مسیر نهایتا شیب ۴۰ درجه دارند. گاها از اسنوشو یا اسکی هم برای پیمایش آنها استفاده می گردد.

بر اساس آماری که ما به آن دست یافتیم تنها دو مسیر دیگر در کوه گشایش شده است. یک مسیر در سال ۲۰۰۰ از طریق شرق کوه . مسیر دیگر از سمت جنوب کالاژونگ که در سال ۲۰۰۵ توسط والری شامالو و آلکسی گورباتنگوف صعود گردید.

موستاق آتا

رسیدن به موستاق آتا

موستاق آتا در بزرگترین استان چین ژینگجانگ قرار گرفته است که ترکستان هم خوانده می شود. در اینجا انجمن کوهنوردی کاشگار مجوز صعود را صادر می نماید. این مسیر مسیری طولانی برای دستیابی به کوه می باشد.

  • از پاکستان : از اسلام آباد می توانید با اتوبوس یا هواپیما خودتان را به گیلگیت برسانید. سپس از آنجا هم اتوبوس برای رفتن به کاشگار وجود دارد. در اینجا باید از یکی از مرتفعترین جاده های جهان بگذرید. ارتفاع گردنه خونجراب در این مسیر به ۴۶۰۰ متر می رسد.
موستاق آتا
گردنه خونجراب
  • از قرقیزستان : پرواز به بیشکک. از بیشکک به اوش. از اوش هم می توان با مینی بوس و تاکسی یا ماشین تور به کاشگار رفت.
  • از قزاقستان : آلماتی. آلماتی به ارومچی. از اینجا هم می شود به کاشگار پرواز کرد.
  • از کاشگار به موستاق آتا : ابتدا باید خود را به سوباشی رسانده و سپس از آنجا می توانید پیاده در چند ساعت به بیس کمپ موستاق آتا دست یابید.

فصل صعود

بهترین فصل صعود موستاق آتا در اواخر ژوئن تا اواسط سپتامبر می باشد. بهترین شرایط برف معمولا در ابتدای آگوست ایجاد می شود. در اواخر فصل امکان روبرو شدن با هوای خراب زیاد است و البته شکافها هم به بزرگترین اندازه خود می رسند. براساس آمار موجود به نظر تاکنون صعودی موفق در زمستان در موستاق آتا انجام نشده است.

موج کوه
کمپ یک مسیر موستاق آتا

کمپهای مسیر استاندارد موستاق آتا

بیس کمپ موستاق آتا در فصل صعود توسط برخی شرکت ها دایر میشود و معمولا می توان چیزهایی در آن تهیه کرد. بعضی اوقات هم شاید بشود جایی برای خوابیدن کرایه نمود. با توجه به اطلاعات موجود در مسیر قله هم از سه کمپ استفاده می شود. و محل کمپها مناسب و دارای فضای باز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا