مقاله های آموزشی

انواع کلاه کوهنوردی / نکات مهم درباره انتخاب کلاه مناسب

حفظ سر از اهمیت زیادی در کوهنوردی و صعود برخوردار است. مقدار گرمای زیادی از ناحیه سر، از بدن خارج میشود. همچنین ریزش سنگ از بالا، حتی یک سنگ کوچک که از فاصله چندین متری روی فرد میریزد، در صورت برخورد با سر فرد می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. به طور کلی انواع کلاه کوهنوردی به شرح زیر میباشد:

کلاه ایمنی یا هلمت که به آن کلاه کاسک هم میگوییم.
کلاه برای فصل سرد.
کلاه کولاک.
کلاه آفتابی

انواع کلاه کوهنوردی و نکات مهمی که باید بدانید.

هلمت یا کلاه ایمنی سر شما را در برابر سقوط سنگهای کوچک، ضربه خوردن در اثر سقوط یا پاندول شدن و برخورد سرتان با یک قسمت از سنگ در زمان صعود حفظ می نماید. این دسته از کلاه کوهنوردی دارای استانداردهای صنعت هستند و معمولا بیشتر برای حفظ قسمت بالایی سر اهمیت بیشتری در تولید آنها در نظر گرفته شده است. دو نوع کلی از این مدل کلاه کوهنوردی می توان نام برد:

هلمت با پوسته سخت : که دارای قیمت کمتر و طول عمر بیشتر هستند. قسمت بیرونی آنها از پلاستیک سخت ایجاد میشود.
هلمت با پوسته نرم یا بدنه فومی : که سبکتر بوده و با فوم یا یک لایه نازک پلی کربونات پوشیده شده اند. این نوع از کلاه دارای وزن کمتر و تنفس خوب می باشد.

انتخاب هلمت بر اساس نوع صعود
کوهنوردی یا صعود چند طوله : زمانی که درگیر حمل و بالاکشی حجم زیادی از وسایل هستید یا باید مدت زیادی از کلاه کوهنوردی ایمنی استفاده کنید، وزن اهمیت زیادی پیدا میکند. بنابراین کلاههای فومی اولویت می یابند.

یخنوردی : در زمان یخنوردی شما به دریچه های زیادی روی کلاه نیاز ندارید. چرا که هوا به اندازه ای سرد است که تنفس سر موضوعیت ندارد.

صعود اسپرت در هوای گرم : در این شرایط داشتن دریچه های تنفسی اهمیت پیدا میکند. پس کلاههای مناسب هستند که تعداد دریچه های تنفسی بیشتری دارند.

در موقع تهیه هلمت موارد زیر را فراموش نکنید:

کلاههای محدودیت اندازه دارند. کلاه را روی سرتان چک کنید. اگر قصد دارید از هلمت در هوای سرد استفاده کنید، قبل از خرید کلاه را با یک کلاه گرمایی چک کنید.
آسانی ست کردن بندهای کلاه کوهنوردی ایمنی را در نظر بگیرید. همچنین میزان محکم بودن سگک را تست کنید.

یک نمونه کلاه کولاک

کلاه کولاک

همانطور که از نام این نوع کلاه کوهنوردی پیداست، در زمان کولاک و بادهای تند کاربرد دارد. نکات زیر را در مورد این نوع کلاه در نظر داشته باشید:

کلاه کولاک باید به خوبی اندازه سر شما باشد. تنگ بودن این وسیله به شدت آزاردهنده خواهد بود.
کلاه کولاک را با عینک کولاک خود متناسب بگیرید. برای خرید کلاه عینک را به همراه ببرید و با یکدیگر تست کنید. ست نبودن این دو وسیله با یکدیگر باعث بخار کردن عینک و از بین رفتن دید شما در زمان طوفان خواهد شد.
بسیاری از انواع کلاه کوهنوردی مخصوص کولاک و طوفان نیاز به اصلاح به خصوص در ناحیه بینی دارند. گاها لازم است قدری زیر بینی را گشاد کنید تا بازدم شما کاملا به بیرون رفته و بخار آن به عینک بازنگردد.
حتما قبل از خرید کلاه کولاک چند مدل را تست کرده باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا