ترفندهای کوه نوردینکات پزشکی کوهستان

زمستان و لزوم هیدراته بودن بدن

هوای سرد و خشک زمستانی و کمبود آب و کاهش سطح مایعات بدن می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر بدن شما داشته باشد؛ گرچه به دلیل کاهش دمای محیط ممکن است کمتر احساس تشنگی کنید اما باید توجه داشته باشید که تشنگی معیار دقیقی برای سنجش کاهش آب بدن نیست و هیدارته بودن و باقی ماندن سطح مایعات بدن در وضعیت مطلوب دقیقاً به اندازه‌ای که در فصل گرما و تابستان توصیه می‌شود ضروری است؛ زیرا در فصل سرما و بویژه در حین فعالیت (مانند برف‌کوبی، حمل بار بیشتر و لباس‌های سنگین‌تر) بدن مقدار انرژی زیادی مصرف می‌کند. به‌طور میانگین یک مرد یه میزان تقریبی ۵/۳ لیتر و یک زن به میزان تقریبی ۵/۲ لیتر مایعات در طول روز نیاز دارند که باید هم از مصرف مایعات و هم از منابع غذایی تامین شوند، مصرف کمتر از این مقدار و عدم کفایت سطح مایعات بدن می‌تواند علائمی همچون خستگی، گرفتگی عضلات، گیجی و سردرد را به همراه داشته باشد که در فصل زمستان افت دمای بدن را نیز می‌توان به این موارد اضافه کرد.

راهکار‌های حفظ سطح مایعات بدن در زمستان
برای نوشیدن آب و مایعات برنامه‌ریزی و زمان‌بندی صحیح و دقیق داشته باشید و با فاصله‌های زمانی معین و اندک اندک مایعات مصرف کنید.
استفاده از آب یا مایعات گرم یا ولرم راه‌کار دیگری برای حفظ سطح مایعات بدن می‌باشد، پس می‌توان بجای حمل کیسه‌های آب (کمل بک) یا بطری‌ها که در اثر برخورد با دمای محیط سرد می‌شوند از فلاسک‌های مخصوص حمل مایعات که مدت زمان نسبتا طولانی قادر به گرم نگه داشتن مایعات می‌باشند استفاده کرد. ضمن اینکه توجه داشته باشید به‌هیچ عنوان از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید؛ زیرا باعث افزایش ادرار و دفع سریع مایعات بدن می‌شوند.
استفاده از مواد غذایی حاوی مایعات نیز یکی از راه‌های ساده برای هیدراته نگه داشتن بدن می‌باشد، میوه‌های آبدار مانند پرتقال و نارنگی و نیز مصرف غذاهایی مانند انواع سوپ‌ها و نیز عدم استفاده از مواد غذایی مانند چیپس، فست فود و امثال آن‌ها می‌تواند موجب تامین مایعات و نیز جلوگیری از هدر رفت آن طی روز و یا انجام فعالیت شما باشد.
استفاده از پوشش مناسب و مخصوص نوع فصل و ورزش شما از دیگر راه‌کار‌های جلوگیری از از دست رفتن مایعات بدن می‌باشد. انتخاب پوشاک تنفسی مانع از تعریق بیش از حد بدن می‌شود و در نتیجه بدن شما مایعات کمتری از دست می‌دهد.
تخمین تقریبی میزان مایعات و آب متناسب با نوع فعالیت شما در این زمینه بسیار کارگشاست، مثلاً نوشیدن نصف لیوان آب به ازای هر پانزده دقیقه فعالیت می‌تواند موجب جایگزینی مایعات از دست رفته بدن در طول فعالیت شود. همچنین توصیه می‌شود که پس از اتمام فعالیت ورزشی به میزان یک‌ونیم برابر مایعاتی که در طول فعالیت نوشیده‌اید استفاده کنید.

پی‌نوشت: در تمام موارد توجه داشته باشید که علاوه بر تامین سطح کافی از مایعات برای بدن، حتماً باید موادی مانند نمک، پتاسیم و منیزیم به مقدار کافی در مایعات مورد استفاده وجود داشته باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا