اخبار کوهنوردی جهان

K2 در التهاب!| کوهنوردان در انتظار معجزه

امروز ۷فوریه هلی کوپترهای امداد برای تجسس ارتفاعات k2 بار دیگر به پرواز در آمدند.

هلی کوپترهای ارتش پاکستان ابتدا در بیس کمپ به زمین نشستند تا ۴کوهنورد و عکاس را با خود برای تجسس ارتفاعات بالا به همراه داشته باشند.

عکس ها در بیس کمپ،برای نشانه ای از کوهنوردان با دقت و بزرگ کردن عکس ها بررسی خواهند شد.
عکاس قبلا به کمپ سوم رسیده بود و آشنایی به منطقه دارد.

⚡️ساجد سدپارا ۲۲ساله که از نظر روحی در وضعیت مناسبی نیست، تصمیم گرفته است که به اسکاردو بازگردد.

در اولین تجسس آثاری از کوهنوردان مشاهده نشد و پرواز دومی هم قرار است صورت گیرد.

❄️ در ضمن در بیس کمپ k2 تیمی از کوهنوردان نپالی و پاکستانی در حال حاضر آماده اند که از طریق زمینی تا جایی که هوا و باد اجازه دهد به بالا صعود کنند در این زمینه چانگ داوا شرپا سرپرست “سون سامیتز ترکز”و ساجد سدپارا تمامی تلاش خود را میکنند.
البته همه چیز بستگی به این امر مهم دارد که آیا هوای رو به وخامت کوهستان تا چه اندازه ای به صعود کنندگان از طریق زمینی اجازه بالا رفتن را خواهد داد.

💫بر اساس پیش بینی هوا برای امروز ۷فوریه: هوا صاف و بادها نسبت به دیروز کمی کاهش پیدا کرده اند. سرعت باد در ارتفاع ۷۰۰۰متر حدود ۴۰و ۵۰کیلومتر در ساعت و در ارتفاع ۸۰۰۰متر حدود ۵۰تا ۶۵کیلومتر در ساعت است.
دیروز بر اساس پیش بینی همین سایت پیش بینی هوا: سرعت باد درحدود ۹۰کیلومتر در ساعت در ارتفاعات بالا(امروز سرعت باد حدود ۵۵تا ۷۰کیلومتر است)

⚡️از سویی تلاش هایی در جریان است تا در صورت امکان موقعیت کوهنوردان را با سیگنال تلفن ماهواره ای که “جان اسنوری” همراه خود داشت شناسایی کنند.

بر اساس “آلپاین آلتیتود گایدز” و “عسگر علی پوریک” از جاسمین تورز( آژانس های هماهنگ کننده اکسپدیشن جان اسنوری و علی سدپارا):
“مقامات بالای حکومتی پاکستان در پیگیری حادثه k2 وارد شده اند و از هلی کوپترهای ارتش خواسته اند تا بالاترین ارتفاعی که امکان پذیر است تجسس را ادامه دهند و از هلی کوپترهایی استفاده کنند که توانایی این عملیات را دارند.”

دیروز هلی کوپترهای امداد نتوانستند تا کمپ سوم (۷۳۰۰متر) را مورد تجسس قرار دهند و عملا ارتفاعات بالایی که ممکن است آثاری از کوهنوردان در صورت بازگشت معجزه آسا به چشم بخورد مورد تجسس واقع نشد.

رئیس جمهور پاکستان (عارف علوی) دیروز در مورد موقعیت محمد علی سدپارا و همنوردانش پیام ویژه ای در صفحه شخصی اش نوشت و درباره تلاش ویژه برای یافتن آن ها تاکید داشت.

“محمد علی سدپارا” بعنوان اولین نفر صعود کننده پاکستانی به ۱۴قله۸۰۰۰متری یک قهرمان ملی محسوب میشود.

🌐 دسنیول، مونتانا، اکانت توئیتر علی سدپارا

🔹پی نوشت: ساعت اکنون به وقت پاکستان ۴بعداز ظهر۷فوریه است و از “محمد علی سدپارا” کوهنورد پاکستانی، “جان اسنوری”کوهنورد ایسلندی و “خوان پابلو موهر” کوهنورد شیلیایی ۵۷ ساعت است که اطلاعی در دست نیست.
آنها در ساعت یک بامداد ۵فوریه بسوی قله k2″تلاش نهایی”صعود زمستانه خود را آغاز کردند و در ساعت ۱۰صبح در “باتل نک”بودند،در این مکان “ساجد سدپارا” فرزند محمدعلی سدپارا بعلت مشکل رگولاتور اکسیژن کمکی به کمپ سوم بازگشت و از آن زمان تا کنون هیچ گونه اطلاعی از سه کوهنورد در دسترس نیست. این در حالیست که امروز در دومین تجسس هوایی هلی کوپترها در ارتفاعات بالای کوهستانk2 آثاری از سه کوهنورد مشاهده نشده است.البته عکس های گرفته شده هوایی برای هرگونه آثاری ازسه کوهنورد در ارتفاعات مورد بررسی بیشتر قرار خواهند گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا